Kategorie:

Samsung chce zniszczyć aparat w Twoim telefonie

Może na razie nie we wszystkich, ale jak donosi portal XDA zaczyna mieć to miejsce w najnowszych i najbardziej rozwiniętych technologicznie smartfonach. Mowa tutaj oczywiście o serii Galaxy Z Fold. Telefony z tej serii były wyczekiwane latami przez klientów, którzy mieli nadzieję, że coś się na rynku smartfonów wreszcie zmieni i poniekąd wrócimy do czasów, gdy telefony czymś się wyróżniały. Jak na razie niestety nie idzie to w dobrym kierunku, albowiem ktoś w Samsungu stwierdził, że ma prawo zdecydować co użytkownicy robią ze swoimi telefonami. Jeżeli użytkownik Samsunga Galaxy Z Folda 3 zdecyduje się na odblokowanie bootloadera, to wtedy aparat w tym telefonie przestanie działać.

„Zabezpieczenia” w Samsungach – Knox

Knox na pewno jest większości znany. To on odpowiada w zasadzie za odbieranie gwarancji użytkownikom, którzy zdecydowali się odblokować bootloader w celu zainstalowania sobie jakiegoś innego systemu, niż ten domyślnie narzucony przez producenta. Niektórzy więc świadomie rezygnują z gwarancji, a inni miłośnicy Magiska decydują się na poczekanie 2 lat, aby bez skrupułów nieco „pogrzebać” sobie w systemie. Niestety tym razem Knox nie tylko odbierze gwarancję i zablokuje usługę Samsung Pay, ale również ubije aparat w telefonie.

Na stronie XDA dzięki użytkownikowi 白い熊 oraz ianmacd dowiadujemy się, że nie jest to tylko wypadek przy pracy, ale świadoma decyzja producenta, który informuję użytkowników o efekcie ubocznym podjętych przez nich decyzji.

Podobna sytuacja miała wcześniej miejsce w przypadku telefonów Sony Xperia, które działały na Android Pie, jednak producent po pewnym czasie zmienił zdanie co do swojej polityki. Czy tak się stanie z Samsungiem? Czy Samsung zmieni swoją politykę? A może wręcz przeciwnie? Może jeszcze bardziej będzie podkręcał śrubę i blokował jakąkolwiek ingerencję w telefon, niezgodną z „zasadami” firmy. Na dzień dzisiejszy wiadomo tyle, że po zablokowaniu bootloadera problem można rozwiązać, więc tyle dobrego. Choć sama sytuacja i tak jest wystarczająco abstrakcyjna. Wynajmowany telefon za prawie 10 tysięcy złotych. Dożyliśmy naprawdę ciekawych czasów.

7 komentarzy do “Samsung chce zniszczyć aparat w Twoim telefonie

  1. I tak znajdą sposób jak to obejść. Kwestia czasu. Ale pytanie po co teraz komu grzebać w urządzeniu za tyle kasy?

  2. Rolą konsumentów jest nie kupowanie produktów firm, które sprzedając nam coś, chcą nadal pozostawać faktycznymi właścicielami tego, za co zapłaciliśmy. Wystarczy, że zagłosujemy portfelami za innymi rozwiązaniami… i korporacjom przejdzie.

  3. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej i nie zasypiaj gruszek w popiele, skąd czerpiesz tak ciekawe inspiracje ?

  4. Fantastic article. I previousally to spend alot of my time yachting and playing sports. It was most certainly the most special period of my childhood and your post somehow brought back me of that period of my life. Thanks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *