people woman industry connection
Kategorie:

Xiaomi będzie zwalczać nieautoryzowane naprawy jak Apple?

Jakiś czas temu w Internecie można było spotkać się z informacją, że Xiaomi w swoich nowych urządzeniach wprowadziło podobny komunikat, który już od dłuższego czasu można zauważyć u Apple. Mianowicie po wymianie baterii w telefonach okazuje się, że pojawia się informacja odnośnie nieoryginalnej baterii oraz zostajemy poinformowani, że z tego więc względu prędkość naszego ładowania również ulegnie zmianie. Informacja została podana przez wiele redakcji, blogów i innych stron w internecie.

Jak widać na powyższych obrazkach użytkownik po wymianie baterii dostaje informację, że naprawa powinna zostać przeprowadzona tylko przez autoryzowany serwis(ponieważ wymiana baterii w telefonach wymaga nadzwyczajnej wiedzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)) Dalej jednak robi się nieco ciekawiej i w tym momencie mógłbym zmienić swoją retorykę, ponieważ uważam, że sam komunikat o nieautoryzowanej baterii nie jest zawsze, aż taki zły. Dlaczego? Odpowiedź nie jest jednak tak prosta.

Czy Xiaomi jest lepsze od Apple?

Komunikat o nieoryginalnej baterii nie byłby taki zły, ponieważ możemy oddać do naprawy telefon komuś kto wmówi nam, że używa samych oryginałów, a tu okaże się, że taka o to niespodzianka wyskakuje nam na ekranie. Wtedy mamy pewność, że ktoś nas oszukał i można odpalać przysłowiowego „małysza”. No i byłoby wszystko pięknie, gdyby oryginalne baterie były dostępne wszędzie. Jak jest w rzeczywistości? No nieco inaczej. Ktoś może stwierdzić, że przecież nie ma żadnego większego problemu z dostępnością oryginalnych części do telefonów Xiaomi. Wystarczy wejść na aliexpress i zobaczymy tego typu widok. Wygląda legitnie, co nie?

„Oryginalne” baterie od Xiaomi, które można znaleźć aliexpress

Jak się jednak wgłębimy w temat to okazuje się, że sytuacja zaczyna się komplikować. Śledząc forum miuipolska możemy dowiedzieć się, że znalezienie baterii nie jest jednak tak proste jak mogłoby się wydawać, a większość tych „oryginałów” to tak naprawdę zwykła ściema, bo firma xiaomi specjalnie tego nie kontroluje.

Próbowałem nieco się w ten temat zagłębić. Pierwotnie kontaktowałem się z polskimi reprezentantami firmy Xiaomi oraz z globalnym profilem na Facebooku. Niestety na Facebooku nikt mi odpowiedzi nie udzielił. Postanowiłem jednak zadzwonić do jednego z autoryzowanych sklepów należących do sieci Mimarkt. Po rozmowie z jednym z pracowników otrzymałem informację, że według wiedzy tegoż, że Pana to firma Xiaomi nie sprzedaje swoich części zamiennych, a tym samym przysłowiowy „Kowalski” nie jest w stanie samemu wymienić sobie baterii i mieć pewność, że jest to oryginał.

Pogrzebałem nieco więcej i zainteresowałem się tym jak wygląda sama kwestia w Chinach kontynentalnych, przecież to właśnie stamtąd owa firma pochodzi. Nie ukrywam, że zainspirował mnie do tego jeden z użytkowników miuipolska, który często opisywał swoje kontakty z Szanghajskim centrum serwisowym. Czytając informacje na temat wymian podzespołów, głównie baterii w telefonach Xiaomi spostrzegłem, że większość użytkowników boryka się z podobnymi problemami co my tutaj. Im też jest ciężko znaleźć kogoś kto sprzedałby im w 100% oryginalną baterię. Zresztą zobaczcie sami co udało mi się znaleźć.

W wolnym tłumaczeniu ta rozmowa wygląda mniej więcej w ten sposób (Jeżeli ktoś zna dobrze chiński może mnie oczywiście poprawić, za co będę wdzięczny).

-Jaki jest twój telefon?
-Mi mix2 ceramic white
-Można to wymienić w oddziale lub odesłać do fabryki Obecnie nie są sprzedawane osobno.
-Oryginalna bateria nie może zostać zagwarantowana.
-Zaleca się udanie się do sklepu lub odesłanie jej do fabryki w celu wymiany.
-Czy oryginalnej baterii nie można kupić online?
-Nie, ponieważ nie jest na sprzedaż
-Hm, ok, dziękuję

Gdzie kupić oryginalną baterię do Xiaomi?

Jak widać również na powyższych zdjęciach to chińscy użytkownicy polecali bezpośredni kontakt z producentami baterii, czyli głównie SCUD i Sunwoda (tłumacz napisał Xinwangda, poniewaź jak sobie wklepiecie w tłumacza 欣旺达 to w pinyin pokaże się to Wam jako Xīn wàng dá). W takiej sytuacji jednak pojawia się pytanie czy przy zakupie takiej baterii faktycznie taki komunikat by się nie pojawił, czy jednak trzeba by było robić to samo co z bateriami od firmy Apple? Istnieje możliwość, że tak. Zobaczymy jednak co pokaże przyszłość.

Naprawa komunikatu o nieoryginalnej baterii w iPhonie

Jeżeli zaś chodzi o inne źródła to jak zauważyłem największą popularnością cieszy się sklep Dragon-TT, który to sprzedaje niby oryginalne części, jednak jak się przyjrzeć bardziej to wątpię w ich 100% oryginalność, ponieważ w opisie u sprzedawcy te pojęcie oryginalności jest w pewien sposób rozmyte:

Dragon-TT:

Battery has three qualities: Original new, original disassemble and Original  electric core( with  copyCircuit protection board).

Oczywiście te produkty mogą być jak najbardziej w porządku, tego nie twierdzę, ale nadal nie jest to w 100% pewne źródło, które faktycznie zawsze zagwarantuje nam oryginalny sprzęt.

Podsumowując wątek zakupowy to zapewne w jakiś sposób da się kupić oryginalne części, ale nie należy to do zadań z kategorii tych prostych, a wręcz przeciwnie. W odróżnieniu do Apple jest jednak jakiś cień nadziei.

Czy Xiaomi zablokuje nieautoryzowane naprawy?

Na szczęście nie ma jeszcze tragedii bo według tego co podaje portal miuipolska to problem na dzień dzisiejszy nie dotyczy w zasadzie większości mieszkańców starego kontynentu, gdyż niezbędny jest chiński ROM. Xiaomi jest na tyle obecne w Europie, że raczej mało kto już ściąga sobie ich telefony z Chin, a nawet jak już to robi to pewnie od razu instaluje Global ROM-a. Według autorów na dzień dzisiejszy nie ma się czego obawiać i problem w zasadzie dotyczy tylko mieszkańców Chin, jednak czy aby na pewno tak będzie? Tego tak pewni być nie możemy. Raczej kierowałbym się ku zdaniu, że jesteśmy coraz bliżej tego, że chiński Apple, który nierzadko jest wpatrzony jak w obrazek w swojego starszego kolegę, wybierze identyczną strategię i za kilka lat normalnością będą tego typu komunikaty.

Zapraszam wszystkich do polubienia mojej strony na Facebooku, do zapisywania się do newslettera(postaram się by się to Wam opłaciło moi drodzy) i oczywiście do komentowania. Jeżeli macie coś ciekawego do dodania, a może chcecie mnie zaorać i udowodnić mi, że jestem debilem bo oryginalne baterie są pod moim nosem to zapraszam Was serdecznie!

Jeden komentarz do “Xiaomi będzie zwalczać nieautoryzowane naprawy jak Apple?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *